W środę 20 kwietnia 2022 roku w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu odbyła się Jubileuszowa uroczystość 40-lecia Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego i 35-lecia „Głosu Zwoleńskiego”.
W części oficjalnej, Pani dr Katarzyna Madejska – dyrektor Muzeum Regionalnego przywitała licznie przybyłych gości. Następnie dr hab. Paweł Madejski z Instytutu Historii UMCS w Lublinie zaprezentował bardzo interesujący referat pod tytułem „Kochanowscy a Zwoleń”.
Następnie głos zabrała Przewodnicząca Towarzystwa Pani Bogusława Jaworska. Podziękowała kierownikom jednostek organizacyjnych za dotychczasową współpracę przy redagowaniu Głosu Zwoleńskiego. Szczególne słowa podziękowania złożyła Pani Elżbiecie Wargackiej, która pełniąc funkcje dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu na bieżąco współpracowała z GZ. Przewodnicząca, w dalszej swojej wypowiedzi, skupiła się nad podziękowaniami dla wszystkich członków Towarzystw, którzy swoją społeczną pracą i zaangażowaniem tworzyli i rozwijali stowarzyszenie.
Podczas uroczystości jubileuszowej osoby zaangażowane, które społecznie pracując przyczyniły się do realizacji zadań statutowych Towarzystwa, otrzymały podziękowania z rąk obecnej przewodniczącej i burmistrza Zwolenia. Kilka osób w sposób szczególny na przestrzeni minionych 40 lat zapisało się w historii Towarzystwa, pełniąc przez lata funkcje w Zarządzie lub Komisji Rewizyjnej. Są to: Joanna Tęcza, Jadwiga Siepietowska, Elżbieta Nowakowska, Maria Jaskot, Wacław Małek, Tadeusz Rojek.
Podziękowania otrzymali również członkowie obecnego Zarządu, którzy włożyli w ostatnim czasie dużo wysiłku w przygotowanie materiałów na stronę internetową oraz skompletowanie materiałów do wydania albumu fotograficznego z okazji jubileuszy: Bogusława Jaworska, Renata Kramarczyk, Lidia Choroś, Ewa Kulińska, Natalia Anna Wieczerzyńska, Jadwiga Siepietowska, Bernadeta Woźniak oraz Pan Włodzimierz Kabus, który zajął się elektronicznym składem albumu i przygotowywaniem składów kolejnych wydań „Głosu Zwoleńskiego”.
Słowa podziękowania należą się również współpracującym z Zarządem członkom zespołu redakcyjnego, którzy na bieżąco przygotowują materiały do kolejnych wydań GZ oraz tym członkom zespołu, którzy przekazywali artykuły i fotografie periodyku GZ na przestrzeni minionych 35 lat. Są to: Mieczysław Chołuj, Wacław Kuś, Jacek Jan Tatak (przez lata zajmował się składem materiałów do wydania GZ), Waldemar Gołdziński, Piotr Kutkowski, Elżbieta Nowakowska, Natalia Anna Wieczerzyńska, Edyta Sulima, Paweł Nakonieczny, Ewa Kulińska, Lidia Choroś, Bogusława Jaworska, Włodzimierz Kabus, Małgorzata Lepa.
Czasopismo obecnie składa się z kilku działów: Inwestycje Gminne, Działalność organizacji pozarządowych, Kultura i Oświata.
Redakcja ma nadzieję na dalszą dobrą współpracę z placówkami oświaty i kultury. Cenimy sobie współpracę z Muzeum Regionalnym w Zwoleniu nawiązaną w formie podpisanego porozumienia. Pani dyrektor Katarzyna Madejska przekazuje redakcji ciekawe artykuły dotyczące historii naszego miasta, które są bardzo pozytywnie przyjęte przez naszych czytelników.
Na okoliczność jubileuszy wydany został album fotograficzny, w którym, w części tekstowej pierwszego rozdziału, została przedstawiona historia powstania Towarzystwa i składy osobowe Zarządów, działających na przestrzeni czterdziestu lat funkcjonowania stowarzyszenia. Drugi rozdział obejmuje wydawnictwa, jakie ukazały się przy udziale Towarzystwa. Zaprezentowane zostały fotografie wszystkich publikacji i periodyków wydanych przez Towarzystwo.
Jubileusze przypadały co prawda w roku ubiegłym, ale ze względu na możliwość wydania albumu, który ukazał się w tym roku, Zarząd postanowił przesunąć uroczystości do czasu ukazania się publikacji wydanej i sfinansowanej przez Stowarzyszenie Dziedzictwo i Rozwój, za co bardzo serdecznie w imieniu Zarządu dziękuję.
TMMZ powstało w oparciu o decyzję Miejskiej Rady Narodowej w Zwoleniu z dnia 6 kwietnia 1981r. Zgodnie ze Statutem, celem Towarzystwa jest szerzenie i umacnianie przywiązania do miasta Zwolenia, upowszechnianie dziejów miasta i jego promocja na zewnątrz, opieka nad pomnikami historii, kultury i przyrody, wspieranie działań społecznych, kulturalnych i sportowych oraz troska o mieszkańców i estetyczny wygląd miasta. Program działalności Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia jest mocno związany z postacią wielkiego poety Renesansu – Jana Kochanowskiego.
Pierwszym przewodniczącym Towarzystwa w roku 1981 został Bolesław Skrzek, funkcje wiceprzewodniczących pełnili Leokadia Skorek i Bolesław Skowroński, sekretarzem został Stanisław Janusz, zaś skarbnikiem Jerzy Dobrzański. Członkami pierwszego Zarządu byli Alicja Leśniewska, Bolesław Soczyński, Jan Grudzień, Zygmunt Czekalski i Wacław Kuś.
W latach 1985-1988 TMMZ kierował Mieczysław Chołuj. Po nim przewodnictwo przejął Wacław Kuś.
Był on najdłużej urzędującym przewodniczącym, albowiem sprawował tę funkcję przez ponad 31 lat. Był jednocześnie pomysłodawcą i redaktorem naczelnym Głosu Zwoleńskiego, periodyku wydawanego od 1985r . do chwili obecnej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Zwolenia. Uczestniczył, jako współorganizator, w cyklicznych uroczystościach realizowanych przez Dom Kultury takich jak: „Imieniny Pana Jana”, „Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych”, „Narodziny Miasta Zwolenia”. Brał czynny udział we wszystkich uroczystościach jakie miały miejsce w Zwoleniu. Przekazywał upominki i nagrody dla uczestników licznych konkursów i przedsięwzięć organizowanych przez Dom Kultury czy Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Zachęcamy do współpracy z nami, ponieważ każdy wydany periodyk (na przestrzeni 35 lat wydanych zostało 92 numery) jest przekazywany do wielu placówek, w tym do Biblioteki Narodowej. Stanowi on spory zasób wiedzy o historii naszego miasta i ziemi zwoleńskiej. Co pięć lat kolejne numery GZ są oprawiane i zasilają biblioteki jednostek współpracujących z redakcją. W grudniu 2021 roku na 40-lecie TMMZ został wydany piąty tom, obejmujący lata 2016-2021 (od numeru 80 do 92). Warto dzielić się informacjami o tym, co dzieje się w Państwa środowiskach, aby zostawić tę wiedzę przyszłym pokoleniom.
Zarząd TMMZ