Zwoleń dla Niepodległej

W 1918 roku, po 123. latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość.  W związku z tą uroczystością mieszkańcy naszego miasta zostali zainspirowani do wspólnego świętowania oraz zaznaczenia, jak istotną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej odgrywają wartości szczególnie ważne w życiu Polaków: wolność oraz solidarność.

Obchody 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszym mieście rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po zakończonej liturgii delegacja  –  Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego wraz z innymi delegacjami, złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia swoim występem uświetniła uroczystości pod pomnikiem i poprowadziła zgromadzonych ulicami miasta do Kina Świt na drugą część uroczystości. Podczas, której przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia Bogusława Jaworska odczytała list od Marszałka Województwa Mazowieckiego kierowany do Burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy z okazji uroczystości 105. rocznicy NIEPODLEGŁEJ, na którą Pan Marszałek został zaproszony. Przewodnicząca złożyła również życzenia mieszkańcom Zwolenia w imieniu Towarzystwa. W części artystycznej zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych im. Walki z Faszyzmem w Zwoleniu przedstawiając program patriotyczny „Leć Orle Biały nad Polską Ziemią”. Młodzież przypomniała o najważniejszych wydarzeniach historycznych, które otworzyły drogę Polaków do wolności.

Na zakończenie obchodów, na wschodniej ścianie budynku Biblioteki Publicznej w Zwoleniu został odsłonięty MURAL przedstawiający Jana Kochanowskiego, wielkiego poetę doby renesansu. Wśród osób towarzyszących temu wydarzeniu nie zabrakło członków Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia.

                                                                            Zarząd TMMZ