Kapituła w składzie:
Przewodnicząca Kapituły – Bogusława Jaworska reprezentująca org. pozarządową
Sekretarz Kapituły – Mirosław Chołuj – reprezentujący Urząd Miejski
Członkowie:
– Anna Natalia Wieczerzyńska – Dyrektor Domu Kultury
– Piotr Pawelec – Przewodniczący Rady Miejskiej.
Obecni na posiedzeniu Członkowie Kapituły rozpatrzyli 4 wnioski, które wpłynęły do Burmistrza Zwolenia z prośbą o Nadanie Medalu „Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej”. Wyróżnienie to otrzymują osoby, które w sposób szczególny są zaangażowane w rozwój naszego Miasta i regionu. Zgodnie z: Uchwała nr II/13/92 Rady Gminy i Miasta w Zwoleniu z dnia 29 kwietnia 1992 r.
Kapituła pozytywnie zaopiniowała przedłożone wnioski, a Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima obecny podczas posiedzenia Kapituły, przyznał Medale dla następujących osób:
1. Pani Ewy Kulińskiej,
2. Pani Ewy Gołdzińskiej,
3. Pana Piotra Chołuja
4. Pana Jacka Lange
Wręczenie Medali nastąpi w dniu 20.02.2025 r. podczas uroczystości związanych z Obchodami 600- lecia Miasta Zwolenia w miejscowości Zwoleń (Kino Świt).
Członkowie Kapituły serdecznie gratulują wyróżnionym, życząc dalszych owocnych działań dla Ziemi Zwoleńskiej.

Uzasadnienia wniosku o przyznanie Medalu „ Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej”:
Pan Piotr Chołuj. NASZ ZIOMEK – absolwent TR w Zwoleniu i Uniwersytetu Warszawskiego.
Z wykształcenia biolog, z zamiłowania przyrodnik i krajoznawca. Autor lub współautor prac naukowych i popularno-naukowych, w tym książek nawiązujących tematyką do naszego regionu.
– „Zwoleń i okolice na dawnych planach i mapach” 2021 r.
– „Zwoleńka, ostatnia dzika rzeka północnego Mazowsza” 2014 r.
– „Dzieje osady młynarskiej Rygułt” 2024 r.
Pan Piotr Chołuj jest związany z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym.
Biolog środowiskowy.
Koordynator opracowania Planu Zadań Ochronnych dla Doliny Zwoleńki.
W latach 2010-2014 kierownik projektu „Ochrona siedlisk żółwia błotnego w Dolinie rzeki Zwoleńki”.
Można rzec – zakochany w faunie i florze Ziemi Mistrza Jana.
Pani Ewa Gołdzińska jest humanistką, tłumaczem, fotografem, współtwórcą zwoleńskiej telewizji lokalnej. Jest członkiem kilku stowarzyszeń:
– Stowarzyszenia Fotoklubu RP w Warszawie,
– Stowarzyszenia Twórców Ziemi Zwoleńskiej,
– Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia, gdzie pełni funkcję członka Zarządu.
Publikuje zdjęcia w prasie krajowej i zagranicznej, promując Ziemię Jana Kochanowskiego i pejzaż nadwiślański.
W roku 2024 koordynowała Międzynarodowy Konkurs „Poezji malowanie” z okazji 440 rocznicy śmierci Jana Kochanowskiego.
Jest autorką fotorelacji wielu wydarzeń kulturalnych miasta Zwolenia i regionu.
Publikuje swoje zdjęcia w wydawnictwach albumowych i czasopismach.
Jest współpomysłodawcą i od 25 lat redaktorem pisma Akcji Katolickiej „CREDO”.
Wchodzi również w skład redakcji Głosu Zwoleńskiego, w którym prezentuje ciekawe wywiady i wspomnienia mieszkańców naszego miasta.
Wraz z mężem społecznie przygotowała ALBUM wydany w tym roku z okazji 600 -lecia Zwolenia, zatytułowany „W Dolinie Zwoleńki i Piątkowego Stoku”
Przez wiele lat prowadziła wolontariat aktywując młodzież licealną. Koordynowała pięć edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, promującego dobro i zaangażowanie młodych w wolontariacie i służbie najbardziej potrzebującym. Posiada w swoim dorobku artystycznym udział w wielu wystawach i projektach artystycznych.
Pani Ewa Kulińska – pełni funkcję dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Kochanowskiego i Biblioteki Powiatowej w Zwoleniu od 2012 r. Zaangażowana w popularyzację czytelnictwa w dobie mediów społecznościowych oraz promocję bibliotek, jako nowoczesnych ośrodków informacji.
Pełni wiele funkcji społecznych: zastępcy przewodniczącego TMMZ w latach 2013-2019 i zastępcy przewodniczącej od 12 lutego 2019 r. – do nadal, jest członkiem Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu, kadencji 2022-2026, sekretarzem Społecznej Rady Programowej Domu Kultury w Zwoleniu, kadencji 2023-2027, była członkiem Rady Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, w kadencji 2020-2024.
Jest wieloletnim członkiem zespołu redakcyjnego Głosu Zwoleńskiego. Podejmuje inicjatywy i projekty partnerskie we współpracy z organizacjami pozarządowymi powiatu zwoleńskiego i województwa mazowieckiego dla mieszkańców Ziemi Zwoleńskiej m.in. zwoleńskie Narodowe Czytanie, towarzyskie mecze piłki nożnej Reprezentacji Polskich Pisarzy z Reprezentacją Ziemi Jana Kochanowskiego czy pierwszy zwoleński mural, upamiętniający patrona Ziemi Zwoleńskiej i biblioteki, wybitnego poetę polskiego renesansu Jana Kochanowskiego.
Angażuje się w działalność społeczną. Dwukrotnie brała czynny udział w Akcji charytatywnej – pomocy kierowanej do najbardziej potrzebujących wsparcia, prowadzonej przez TMMZ wraz z Komendą Powiatową Policji w Zwoleniu, pod nazwą „Niebieska Gwiazdka”. Za swoją pracę uhonorowana licznymi medalami i dyplomami uznania.
Pan Jacek Lange związany jest z naszym miastem od 1989 roku, kiedy to podjął pracę w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Zwoleniu jako kierownik dz. Inwestycji a po 2 latach stanowisko Prezesa tejże Spółdzielni.
Uchwałą Zarządu Gminy i Miasta Zwoleń 01.12.1998 roku powołany został na Stanowisko Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Zwoleniu.
Po przekształceniu ww. zakładu w Zakład Usług Komunalnych pełni funkcję Prezesa zarządu Spółki po dzień dzisiejszy.
Pod kierownictwem Pana Jacka Lange spółka świadczy kluczowe usługi komunalne dla naszych mieszkańców, zapewniając wysoką ich jakość.
Długoletnie doświadczenie i zaangażowanie Prezesa, pozwoliło na zapewnienie stabilności i rozwoju spółki oraz wysoką jakość świadczonych usług komunalnych.
Pan Prezes potrafi łączyć innowacyjność z dobrym zarządzaniem co pozwoliło na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w funkcjonowaniu zakładu.
Umiejętność przyswajania dobrych rozwiązań, analitycznego myślenia oraz zarządzanie różnorodnymi zadaniami w efekcie zaowocowało uzyskaniem zadawalających wyników finansowych spółki.